1. Ana Sayfa
  2. Haberler

M/V Yakup Ağa, Kartal İskelesinde Battı

M/V Yakup Ağa, Kartal İskelesinde Battı
+ - 0

M/V Yakup Ağa Borçlarından Dolayı Tutukluydu

Kartal sahilinde ödenemeyen borçlarından dolayı icralık oldukları için bekletilen gemilerden biri olan M/V Yakup Ağa isimli gemi, bağlı bulunduğu iskelede battı. 2016 Aralık ayında yaşanan fırtınada aynı gemi bir Rus gemisi ile demir tarayarak kıyıya vurmuştu. Bir buçuk yıldır borçlarından dolayı bekletilen gemi öğle saatlerinde battı.

İskelede batan geminin durumu üzerine olay yerine gelen geminin kaptanı, “Gemi borcundan dolayı tutukluydu. Daha önce bir Rus gemisi ile birlikte demir tarayarak karaya vurdu. Yakup‘u kurtardık ve tekrar buraya getidik. Karaya vurduğu sırada aldığı yaralardan su almaya başlayınca, ambarları da su aldı ve gemi bu hale geldi” şeklinde konuştu.

Kaptan “Bizi sevindiren taraf yağ/yakıt tanklarının boş olması. Yani çevre kirliliği riski yok, ama sonuçta bir milli servet olduğu için gemi elden gitmiş oldu. Geminin buradan çıkarılıp tekrar yüzdürülmesi olanaksız görünüyor. Çünkü çıkarılma maliyetleri geminin kendi fiyatını geçecektir. Muhtemelen parçalanıp buradan hurdaya gönderilir”

İskele’de batan M/V Yakup Ağa gemisinin bir tehlike oluşturmadığı, ilerleyen zamanlarda çıkartılacağı öğrenildi. Kartal/Kumcular sahilinde icralık durumda olan çok sayıda geminin olduğu görüldü.

Yorum Yap