1. Ana Sayfa
  2. Uncategorized

Dünya Korsanlık Analizi

Dünya Korsanlık Analizi
+ - 0

Dünya Korsanlık Analizi, Korsanlıkla ve Silahlı Soygunla Mücadelede Bölgesel İşbirliği Anlaşması (ReCAAP) Bilgi Paylaşım Merkezi (ISC) yıllık raporunu yayımladı. Merkezi ve Bölgesel otoriteler olarak da bilinen devlet kurumları tarafından doğrulanan raporun özeti;-Ocak-Aralık 2018 arasında Asya’da rapor edilen toplam 76 korsanlık ve silahlı soygun olayı yaşandı, bunların 62’si gerçek olay ve 14’ü teşebbüs olayı meydana geldi.

Bu durum, toplam olay sayısında %25’lik bir azalmayı ve 2017’ye kıyasla fiili olaylarda % 31’lik bir azalmayı temsil etmektedir.-Bu durum, ReCAAP ISC’nin 2007’de kayıt tutmaya başlamasından bu yana en düşük olay alanına işaret ediyor-76 olaydan dördü korsanlık olaylarıyken, 72’si gemilere karşı silahlı soygun oldu.

İyileştirme Alanları;

• 2018’de bazı limanlarda ve demirleme bölgelerinde, özellikle de Filipinler’deki Manila demirleme bölgesinde iyileştirme yapıldı.

• 2018’de Bangladeş (Chittagong), Hindistan (Alang, Gujarat dışında), Filipinler (Manila), Endonezya (Pulau Batam), Malezya (Pulau Tinggi, Sarawak ve Tambisan, Sabah) olaylarında başarılı faillerin tutuklandığı bildirildi.

• 2018 yılında hiçbir petrol yükü hırsızlığı yaşanmadı; Haziran ve Ağustos 2018’de bildirilen petrol yüklerini çalmak için iki şüpheli niyet varken, Malezya Denizcilik İcra Dairesi (MMEA) her iki olaydaki beyni ve failleri başarıyla tutukladı.

• Sulu Celebes Denizlerinde fidye için mürettebat kaçırma olayında bir azalma ve 2018’de Doğu sabah sularında; 2017’deki yedi olaya (üç gerçek ve dört teşebbüs olayı) kıyasla üç adet kaçırılma olayı (iki gerçek ve bir teşebbüs olayı) yaşandı.

Data Analytics’ten Gelen Bilgiler

Son 12 yılda (2007-2018), ReCAAP ISC, Asya’daki gemilere karşı 1.560 korsanlık ve silahlı soygun olayının verilerini topladı. Bu veriler Merkezin olayların doğası hakkında daha derin analizler yapmasını sağlamaktadır.ReCAAP ISC, veri analitiklerini kullanarak, faaliyet raporunda, Asya’da bildirilen olayların faillerin sayısı, MaritimeTrainer Sağlık & Emniyet Bülteni05kullanılan silahlar, mürettebatın davranışları, çalınan eşyalar, çıkılan gemilerin türleri ve zamanla ilgili son 12 yılın olaylarına ilişkin çeşitli gözlemler yaptı.

ReCAAP ISC Genel Müdürü, Masafumi Kuroki, “ReCAAP ISC, Asya’daki korsanlık ve deniz soygunu olaylarının sayısındaki son düşüş eğilimini memnuniyetle karşılasa da, kanun uygulayıcılarını düzenleyici otoriteleri ve denizcilik endüstrisini, azalmaya neden olan dikkat ve işbirliğini sürdürmeye çağırıyoruz” dedi.

Masafumi Kuroki, “Asya’da, olayların %90’ından fazlası Kıyı Devletlerinin karasularında meydana gelen gemilere karşı yapılan silahlı soygunlar oldu. Bu nedenle, Kıyı Devletlerinin failleri caydırma, tespit etme ve tutuklama konusundaki mülkiyeti ve çabaları, Asya’daki olayların sayısının azaltılmasında, gemilerin dikkatli ve önleyici tedbirlerinin alınmasında hayati öneme sahiptir” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Yorum Yap