1. Ana Sayfa
  2. GEMİCİLİK ve MANEVRA

Türbinli Makinalar ve Gemi Manevrası

Türbinli Makinalar ve Gemi Manevrası
+ - 0

Gemi manevrası yaparken kontrolümüz altında bulunan en büyük güç geminin ana makinasıdır. Bir gemi kullanıcısının geminin dümen sistemiyle kombine bir biçimde ve yerinde bir zamanlamayla kullandığı gemi makinası ile kontrol edilemeyen rüzgar ve akıntı gibi kuvvetlerin ters etkilerine karşı konulabilir.

Buhar Türbin Makinaları

Buhar Türbin makinaları ilk olarak yirmince yüzyılın başlarında hizmete girmiştir. Oldukça güçlü makinalar olup yüksek devirde çalışırlar ve bu yüzden pervaneye iletilirken küçültme donanımı (reduction gear) kullanılması gerekir.

Bu makinalar tersinemeyen yani tornistan istikametine dönüş yapamayan makinalardır. Bu yüzden tornistan için ayrı bir türbin sistemi kullanılır fakat bunun gücü de genelde sınırlı olduğundan tornistanda elde edilen güç ileri yolda elde edilebilenin 2/3 ‘ünden daha azdır.

blank

Bu tip makinaların gemi kullanıcı açısından en büyük dezavantajı ileri yol kazanmasının ve ileri yoldan düşük tornaya geçmesinin zaman almasıdır. Bu özelliği yüzünden manevra sırasında dümen etkisini gerektiğinde kısa süreli ve gemiye yol kazandırmadan yüksek devirde kullanabilmeyi neredeyse imkansız kılar. Oysa meslek jargonunda kullanılan tabiriyle “tokatlamak” yada İngilizce “kick ahead” olarak anılan manevra gemi kullanıcıların dar alanlarda sık kullanmak durumunda kaldıkları bir yöntemdir.

Gaz Türbin Makinaları

Gaz Türbin Makinaları kullanıma yirminci yüzyıl ortalarına doğru girmiştir. Özellikle LNG gemileri halen bu tarz makinaları kullanmaktadır. Bu tip gemilerde bu tarz makinaların tercih edilmesinin nedeni taşımış oldukları sıvılaştırılmış gazın (LNG) gemi makinası yakıtı olarak kullanılasına imkan tanımasıdır.

blank

Sessiz çalışan ve vibrasyonu az makinalar olmakla beraber gemi manevrası açısından neredeyse tamamıyla buhar türbinli makinaların özelliklerini gösterirler.

Gaz türbinlerinin en büyük avantajları hacim ve ağırlık tasarrufudur. Örneğin 22.000 KW’lık düşük devirli bir dizelin ağırlığı 770 ton iken aynı gücü veren bir gaz türbininin ağırlığı sadece 22 tondur. Dolayısıyla, özellikle savaş gemileri ve yüksek süratli gemilerde kullanılırlar. Gaz türbinleri de yakıt enerjisini mekanik enerjiye çevirir. Yakıt yanması ile oluşan enerji sıkıştırılmış gazın türbin üzerinden geçerek kanatçıklara ilettiği kuvvet sonucu türbin şaftını çevirmesiyle mekanik enerjiye dönüşür.

Yorum Yap