1. Ana Sayfa
  2. GÜNDEM

Paksoy-1 Gemisi Kuzey Denizinde Çatıştı

Paksoy-1 Gemisi Kuzey Denizinde Çatıştı
1
+ - 0

İki kuru yük gemisi, Almanya’nın kuzey batısında çatıştı ve şimdiye kadar herhangi bir kirlilik meydana gelmedi. Alman MRCC birimi olan Central Command for Maritime Emergencies olaya müdahale etmiştir. MRCC ‘nin bildirisi üzerine Türk bayraklı Paksoy-1 gemisi ile Alman Bayraklı EEMS COBALT gemisi, Borkum bölgesinde yaklaşık 25 km uzakta, Almanya’nın Kuzey batısında saat 09:30 da çatışmıştır.

Kaza Analizi

Kaza halen araştırma altında olmakla birlikte, Ais verisinin kullanılmasıyla gemilerin hareket tarzları yaklaşık olarak belirlenmiştir. Ais verisine göre; Paksoy-1 Gemisi ilginç şekilde EEMS Cobalt gemisini geçtikten sonra U dönüşü yapmış ve gemiyle çatışmıştır.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=FW9hRKux2-M[/embedyt]

Kaza sonrası daha küçük boyutta olan EEMS Cobalt gemisi, Paksoy-1 gemisinin baş tarafıyla yapışmış halde kalmıştır. Cuma sabahı ise, her iki gemi de birbirinde ayrılmış ve Paksoy-1 gemisi demirlemiştir.

EEMS Cobalt gemisi, ambardan hasarlanmış ve hasar su üstünde kalmıştır. Paksoy-1 gemisi ise baş tarafından hasarlanmıştır. Geminin Ais verisine göre Paksoy-1 gemisi, Hollandadan kalmış ve Rusya’nın St. Petersburg limanına gitmekteydi.

Kaynak: Gcaptain

Yorum Yap