1. Ana Sayfa
  2. Haberler

Okyanusta Kaybolan İki Denizci Kadın Beş Ay Sonra Bulundu

Okyanusta Kaybolan İki Denizci Kadın Beş Ay Sonra Bulundu
+ - 0

İki denizci kadın ve yanlarında bulunan köpekleri, Pasifik Okyanusu‘nda kaybolduktan tam 5 ay sonra bulunarak kurtarıldılar. Kurtarma anları ABD Deniz Kuvvetleri tarafından görüntülendi ve sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

BBC Türkçe’nin yayınladığı habere göre, Jennifer Appel ve Tasha Fuiaba, isimli denizciler, Hawaii‘den Tahiti‘ye doğru 3 bin 200 kilometrelik yolculuk için geçen bahar aylarında yelken açtı.

Ancak teknelerinin motoru, Mayıs ayında yakalandıkları bir fırtınada bozuldu. İkili yola yelkenle devam etmeye çalıştılar fakat burada da işler yolunda gitmedi. Tahiti‘ye varmayı planladıkları süreyi iki ay aşınca, yardım çağrısı yapma kararı aldılar.

Ancak en yakın kara parçası telsiz ile gönderdikleri yardım sinyallerini alabilecek uzaklıkta değildi. Bölgede seyreden ticari gemilerden bir tanesinin de  yardım sinyalini yakalaması da aylar sürdü.

Bir Tayvan balıkçı teknesi tarafından tespit edilen yardım çağrısı ABD Deniz Kuvvetleri’ne iletildi. İki kadın, Japonya‘nın 900 kilometre güney doğusunda beraberlerindeki köpekleri ile kurtarıldı.

Yaşadığım tam bir rahatlamaydı

Kurtarma anları ABD Deniz Kuvvetleri tarafından görüntülendi ve sosyal medya üzerinden paylaşıldı.

blank

Jennifer Appel isimli denizci o anları, Hayatımız kurtuldu. Yaşadığım tam bir rahatlamaydı diye anlattı.

Bu kadar ay süresince hayatta kalabilmelerinin, yanlarına bir yıl yetecek kadar yiyecek almaları ve su arıtıcı taşımaları sayesinde olduğu açıklandı.

Kaynak: BBC Türkçe – CNN Türk

Yorum Yap