1. Ana Sayfa
  2. GEMİCİLİK ve MANEVRA

Gemilerde Çift Demir Hangi Durumlarda Kullanılır

Gemilerde Çift Demir Hangi Durumlarda Kullanılır
+ - 0

Daha önceki bölümlerde teknelerde nasıl demir atılması gerektiği ve nelere dikkat edilmesi gerektiğine değinmiştik. Bazen her iki demirimizi de kullanmak zorunda kalabilmekteyiz. Şimdi bu durumların ne olduğunu hep beraber inceleyelim.

Bunlardan biri; hava koşullarının ağırlaşması sebebiyle tarama tehlikesine karşı daha sağlam bir tutma yeteneği kazanmak ve demirlere binecek gücü iki demire bölüştürmek sureti ile demir ve zincir sisteminin aşırı gerilmelere maruz bırakılmasını engellemektir.

Salma Dairesini Küçültmek

Diğer bir konu ise; eğer sefer talimatı almadınız ve bir limanda uzun süre kalacaksanız demirde iken geminizin salma dairesini küçültmek için çifte demir kullanılabilir.

Başka bir konu ise daha çok roro gemileri gibi kıçtan kara yapan gemiler içindir. Eğer geminizi emniyetli şekilde kıçtan kara yaptırmak istiyorsanız baştan çift demir atıp kıçtan halatlar ile bağlamak için kullanılır.

blank

Bazen de şamandıraya yanaşma manevrası yaparsınız ve bu durumda yine kıçtan kara yapan gemilerdeki gibi baştan çift demir atılır ve kıçtan şamandıralara bğalanır.

Atılması ve toplanması daha fazla manevra ve gemicilik işlemi istemesi sebebiyle yukarıda açıkladığımız amaçların dışında, genellikle tek demir kullanılır. Ayrıca çift atmada demirin virası esnasında gemi daha uzun süreli olarak manevra yeteneğinden yoksun kalır.

Ters akıntılar ve havalar nedeni ile Karamusal vurmadıysanız bu durum demir zincirlerinin birbiri üzerine volta alması, gemiyi çözümü zor problemlerle ve işlemlerle karşı karşıya bırakır.

Bu nedenle zorunlu olmadıkça çift demir atılmaz. Uzun süre bir limanda yatılacak ise çifte demir atılarak karamusal vurulması gerekir.

Tek demirde yatmak normal hava koşullarında hem pratiktir hem de fundo ve vira işlmei daha kolaydır. Tek demirde yatmanın tek mahzurlu düşünebilinecek tarafı sert hava koşullarında, demir zinciri aşırı gerilmelere maruz kaldığı gibi herhangi bir nedenle demir oynadığı zaman tutma yeteneğini kaybeder.

Tek demirde yatan bir geminin demir etrafında salama sahası daha fazla olması nedeniyle ıskarça bir liman da gemi rüzgar ve akıntı yönlerinin değişmesi sonucu zaman zaman zor duruma düştüğü gibi çevresindeki demirli gemileride zor durumda bırakır.

Bir geminin çift demir atması demek; iki ayrı yönde fundo ettiği demirlere bağlanması demektir. Çifte demirde yatmanın avantajı daha emniyetli olmak ve daha çok neta saha elde etmektir. Zira gemi tek demirde yatarken salma dairesinin daha büyük olduğu görülür.

Dezavantajlı tarafı ise, eğer akıntı ile ters yönlü bir hava çıkarsa demirin tutuş kuvveti zayıflar. Buna ilaveten eğer gemi akıntı yönünü değiştirince ters yönde salarsa zincir dolaşabilir. Bu tür zincirler demir vira edilmeden açılmalıdır.

Yorum Yap