POSEIDON (2006)

IMDB5.6/10 (86,205 oy)
Yayın Tarihi: 10 Mayıs 2006
Yer: ABD
Tür: Macera, Dram,
Yönetmen: Wolfgang Petersen

FİLM KONUSU

Yılbaşı arifesidir ve 2000’den fazla yolcusu ile dev gemi Poseidon Kuzey Atlantik’te seyir halindedir. Herkes balo salonundadır. Eğlenceli dakikalar yaşamakta olan insanlar başlarına gelecek olan felaketten habersizdirler. Bir şeyler ters gitmeye başlamıştır. Ufukta 30 metreyi aşan ve kendilerine doğru gelen dev dalgalar vardır.

Fragman;


DAS BOOT (1981)

blank
IMDB
: 8.4/10 (173959 oy)
Tür: Macera, Dram, Gerilim, Savaş – Batı Almanya
Yönetmen: Wolfgang Petersen
Senaristler: Wolfgang Petersen, Lothar G. Buchheim

FİLM KONUSU

Film 1942 yılında geçiyor. İkinci Dünya Savaşı’nın şiddetinin en yüksek olduğu yıl. Kurt klanı oalrak isimlendirilen Alman deniz altı filoları Kuzey Atlantic okyanusunda ingiliz tedarik gemilerini avlamak üzere sefere çıkarlar. Fakat her şey planlandığı gibi işlemez. İngilizlerin su altı görüntüleme cihazını (SONAR) geliştirmesi ile Alman deniz altı filoları çok ağır kayıplar vermeye başlar. Das Boot filmi de bu filodaki bir Alman denizaltısını ve mürettebatını konu alıyor. Mürettebatın aldıkları eğitimleri, gönderildikleri imkansız görevleri ve Nazi ideolojilerini sorgulamaları filmin insani yönünü öne çıkarıyor… Yapım, 1983 yılında en iyi yönetim, görüntü yönetimi, efektler, kurgular, sesler ve senaryo uyarlaması dallarında olmak üzere 6 Oscar adaylığına rağmen hiç ödüle layık görülmemişti. İzlemekten kesinlikle pişman olmayacağınız, kült filmlerden birisi….

Fragman


DOSTLUK DENİZİ (1996)

blank

IMDB: 6.6/10 – 18.761 oy
Tür: Dram Macera
Yönetmen: Ridley Scott
Senarist: Tod Robinson

FİLM KONUSU

1960’ta yaşanmış gerçek bir olaydan yola çıkan film, Albatros isminde iki direkli bir yelkenlinin trajik batış öyküsünü anlatıyor. Geminin kaptanı Christopher ‘Skipper’ Sheldon (Bridges) ve eşi Doktor Alice Sheldon (Goodall), ülkenin değişik yerlerinden gelen genç öğrencilerle beraber denize açılırlar. Gençler, yolculukları boyunca denizciliği, ekip çalışmasını ve birbirlerine saygı duymayı öğreneceklerdir. Fakat onları çok zorlu bir sınav beklemektedir, tarihin en sert fırtınalarından birine karşı savaşmaları dışında gemi, güvertesindeki gençler için hem bir yaz okulu hem de unutulmaz bir büyüme, olgunlaşma macerasına sahne olacaktır.

Fragman


KIZIL EKİM (1990)

blank

IMDB: 7,6/10 – ‎153.875 oy
Tür: Macera, Aksiyon, Savaş
YönetmenJohn McTiernan
Senarist: Tom Clancy

FİLM KONUSU

Olağüstü bir başyapıt. Harika bir hikaye. Muhteşem oyunculuklar. Yine karşınızda Rusya-Amerika çekişmesi olacak. Film dönemine göre harika efektlere sahip. Macera,takip filme ayrı bir hava katmıştır. Askeri ve siyasi oyunlarıda işlemiştir. 2 saati aşkın bir filmdir. Diyaloglar filmde çok sıktır ama sizi asla sıkmayacaktır. Mekan kısıtlığı sebebi ile oyuncuların performansını çok iyi bir şekilde göreceksiniz. Soğuk savaş ve psikolojik etkileri bizlere iyi bir şekilde anlatılmış. Keyifli Seyirler.

Fragman


K-19 TEHLIKELİ SAATLER (2002)

blank

IMDB: 6,7/10 – ‎52.464 oy
Tür: Macera, Aksiyon, Savaş
Yönetmen: Kathryn Bigelow
Senarist: Louis Nowra

FİLM KONUSU

K:19 U-Boot’un nükleer bir sızıntı sonrası yaşadığı olayları filmde göreceksiniz. Gerçek bir hikayedir.Liam Neeson ve Harrison Ford gibi sinemanın ağır topları filmde oynuyor. Heyecan ve savaş teması haricinde duygusal yanıda olduğunu belirtmeliyim. O olay esnasında mürettebatın yaşadığı sıkıntıları ve psikolojilerini net bir şekilde film işlemiş. Konusu itibari ile uzun. Tarih ve savaş filmlerini sevenler kaçırmasın. Keyifli Seyirler

Fragman

Yorum Yap

Yorumlar (1)

  1. blank

    Greyhound ve Fire at Sea filmleri de listeye girmeli.

Konu Hakkında Görüşünü Bildir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.